O nás

Na počátku všeho bylo vánočního cukroví, které jsme pekli pro své nejbližší příbuzné a známé. Vsadili jsme na staré rodinné receptury, které fungují pouze s využitím kvalitního másla, což se ukázalo jako správná volba. Velmi kladné ohlasy na naše cukroví nás přivedly až k myšlence začít se poctivé cukrařině věnovat naplno. A tak jsme se postupně vypracovali od vánočního cukroví přes svatební koláčky, dvojctihodné koláčky a štafetky až ke slaným dortům, sýrovým dortům, tartaletkám či makronkám. Umíme upéct i různé druhy sušenek z pšeničné mouky, ale i z luštěninových mouk – tedy přirozeně bezlepkové. Pečeme také pšeničné a žitné chleby s použitím vlastního kvásku, toustové chleby a pečivo.

Tradice

Je nám velkou ctí, že můžeme navázat na rodinnou tradici. Dědeček Stanislav Nožička, skvělý kuchař a restauratér, provozoval společně s babičkou v 60. letech minulého století hostinec U Nožičků na Slezském předměstí v Hradci Králové. O tom, že si hostinec v tomto období získal dobré jméno, svědčí i to, že i dnes se mezi některými „starousedlíky“ říká nynější restauraci přímo naproti vlakové zastávce „U Nožičků“.

Ocenění

Pravidelně se účastníme farmářských trhů a jiných akcí zaměřených na nabídku kvalitních potravin. Při výběru kvalitních surovin dáváme přednost nákupu od prověřených dodavatelů v Královéhradeckém kraji. Získali jsme ocenění Regionální potravina Královéhradeckého kraje, a to opakovaně. V roce 2017 byly oceněny naše máslové sušenky Levandulky a v roce 2019 mrkvový dezert Mrkváček. Naše sušenky Levandulky jsou rovněž certifikovány jako Regionální produkt Hradecko. V roce 2019 zvítězily naše kokosové sušenky Kočočky (upečené z mouky z červené čočky) v soutěži Potravina, potravinář roku.

V roce 2021 zvítězily naše skořicové sušenky Skořičky v soutěži Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje a my jsme se staly absolutními vítězi a neseme tedy ocenění Potravinář roku 2021. Stejné ocenění jsme získli i v roce 2022 s Řemeslným kváskovým chlebem oliva  a Královéhradeckou kávou od Nožičků

 

Řemeslná pekárna

Na počátku roku 2020 jsme začali jako první v Hradci Králové péci Řemeslné kváskové chleby a pečivo. Pečeme různé pšeničné chleby v kombinaci s žitnou moukou, ale i toustové chleby, žitné chleby a semínkové cihly z mouky od prověřeného lokálního dodavatele s přidáním vlastního žitného kvásku. V sortimentu máme i rohlíky, housky,  loupáky, koláče, vánočky, mazance atd. 

Náš Řemeslný kváskový chléb oliva zvítězil v roce 2022 v soutěži Potravina a potravinář roku Královéhradeckého kraje

Pečeme každé pondělí, středu a pátek, objednávat můžete zde 

Kavárna

Pečení, pražení kávy, účast na trzích a i zmíněná rodinná tradice – to vše nás postupně přibližovalo ke splnění našeho snu. Tím bylo otevření vlastní kavárny. Jsme totiž velcí milovníci dobré kávy. Nakonec se nám podařilo získat prostor, ve kterém jsme si začali postupně plnit svůj sen. Od počátku bylo jasné, že naši kavárnu chceme vybudovat v industriálním stylu. Náhodným a pro nás osudovým se stalo setkání s výtvarnicí Janou Krejzovou (@potencial21), která nám s návrhem a zařízením interiéru výrazně pomohla. Originální prostředí naší kavárny nesoucí převážně její rukopis by mělo umocnit zážitek z dobré kávy a poskytnout všem hostům tolik potřebnou relaxaci.

Královehradecká káva od Nožičků

U vzniku originální Královéhradecké kávy byl náš sen o pražení vlastní značky kávy. Pražení kávy má totiž v naší zemi silnou tradici již od nepaměti, kdy se káva pražila nejen v obchůdcích či koloniálech, ale i v domácích podmínkách. Naší představou bylo na toto navázat a nabídnout čerstvě praženou kávu stejně tak, jak tomu bylo za první republiky. S pojmenováním kávy nám pomohla kombinace zdravého patriotismu s pohledem na okolí prvorepublikové budovy Rotundy, kde jsme s prodejem této kávy začali. Při pohledu na Rotundu přes Pražský most je v pozadí nádherný výhled nejen na Bílou věž, ale i na historické centrum Hradce Králové. A název Královéhradecká káva byl na světě. Náš sen nám pomáhá naplnit česká pražírna s dlouholetou tradicí, kde nám Královéhradeckou kávu pečlivě praží přesně podle našich požadavků. Královéhradecká káva je směsí vybraných druhů 100% arabic s velmi jemnou a vyváženou chutí. Díky pečlivému výběru druhů kávy a tradičnímu poctivému českému pražení je naše káva jedinečná. Jsme velmi rádi, že vám každý den můžeme nabídnout čerstvou kávu a vy si tak můžete vychutnat její nezapomenutelnou chuť a bohaté aroma.

Naše Královéhradecká káva od Nožičků zvítězila v roce 2022 v soutěži Potravina a potravinář roku Královéhradeckého kraje

Víno

Dodavatelem vína do naší kavárny je rodinné vinařství Vincúr bratří Štěpána a Ladislava Tesaříků z Mutěnic (@vinarstvi.tesarik). Pěstování vína se věnují již řadu let a od roku 2017 se pohybují i na trhu s vínem. Je to mladé, dynamicky se rozvíjející vinařství, které nabízí poctivá vína vyráběná pouze z kvalitních hroznů výhradně z vlastních vinic. Z tohoto důvodu zpracovávají omezené množství hroznů a jejich vína jsou na trh dodávána pouze v malých šaržích.

Řemeslná zmrzlina

Pod značkou ZmrzliNO můžete v naší kavárně ochutnat jedinečnou řemeslnou „špachtlovanou“ zmrzlinu a různé druhy sorbetů, které si vyrábíme podle vlastních receptur. Při výrobě používáme ty nejkvalitnější ingredience, například do tvarohové zmrzliny tvaroh z lokální farmářské mlékárny, nebo do vanilkové zmrzliny lusky až z dalekého Madagaskaru. Oblíbené jsou u nás ovocné sorbety z Manga z Indie, černého rybízu či kokosový. Naší specialitou je ovšem smetanová kávová zmzlina vyrobená z Královéhradecké kavy od Nožičků a vinné sorbety s obsahem alkoholu.